Bajki pomagają w wychowywaniu dzieci

Bajki pomagają w wychowywaniu dzieci

 

Każdy rodzic pragnie, aby jego pociecha była szczęśliwa, mądra, potrafiła radzić sobie w trudnych sytuacjach, poznała, czym jest przyjaźń, uczciwość. Jak wychowywać dziecko, aby takie właśnie było? Nie ma na to gotowej recepty, ale jest sposób, który pomoże rodzicom w tym trudnym zadaniu. Ten sposób to bajki – czytane, słuchane, oglądane.

Któż z nas w dzieciństwie nie poczuł dreszczyku emocji, gdy z ust mamy lub babci słyszał słowa „Za górami, za lasami…”. Dzieci kochają bajkowy świat, z wypiekami na twarzy śledzą losy ulubionych bohaterów, Zanim jednak zasiądziecie przed książką, lub ekranem musicie wybrać dobrą bajkę. Im dziecko młodsze, tym prostszą, z mniejszą ilością wątków i bohaterów. Bajka musi mieć jednoznaczne, pogodne zakończenie – dobro wygrywa ze złem, za dobre postępowanie bohatera spotyka nagroda. Bajki dla najmłodszych powinny mieć dużo kolorowych, nieabstrakcyjnych ilustracji. Dla starszych – więcej treści niż obrazków, wtedy bardziej pobudzą wyobraźnię. . Zwróćcie uwagę na język, odpowiedni do wieku pociechy. Zanim przeczytacie dziecku bajkę sami zapoznajcie się z ich treścią, intuicja podpowie wam, czy przyniesie dziecku korzyści.

Pamiętajcie także o tym, że niektóre bajki tylko z pozoru są wychowawcze. W nich także dobro wygrywa ze złem. Przyjrzyjcie się im jednak dobrze, bowiem w wielu z nich znajduje się przemoc i agresja. Dzieci będą nimi zafascynowane, z zaciekawienia otworzą buzię, lecz nie wszystkie pociechy wyciągną z nich odpowiednie wnioski. Szczególnie chłopcy będą próbowali naśladować bohaterów w walce, będą wymyślać zabawy, które mimo dobrych intencji mogą przynieść smutne zakończenie. Dzieci w wieku przedszkolnym nie do końca potrafią oddzielić fikcję od rzeczywistości, dlatego bądźcie czujni i rozważni drodzy rodzice w doborze bajek dla swoich dzieci.

 

Opracowała:

mgr Zofia Łuczka