Patron Przedszkola

„Dziecko, kładąc się do snu, nie chce zerwać kontaktu z realną rzeczywistością, trzyma za rękę matkę lub ojca, a gdy ich nie ma, przytula do siebie swego misia” — Antoni Kępiński

Patronem naszego przedszkola od 2000 roku jest sympatyczny

MIŚ USZATEK

Miś Uszatek pojawił się na świecie 50 lat temu (1957).
Jego twórcami są dwaj panowie: poeta i bajkopisarz – Czesław Janczarski
oraz artysta grafik – Zbigniew Rychlicki.

Miły i sympatyczny niedźwiadek początkowo gościł w pisemku dla dzieci „Miś”, którego był patronem. Później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki. Popularność Misia wzrosła od roku 1975, kiedy to Studio Małych Form Filmowych Se-Ma- For w Łodzi rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem w roli głównej. Łącznie wyprodukowano 104 odcinki.

Filmy o przygodach Misia Uszatka zawierają wiele treści poznawczych, kształcących i wychowawczych. Dzięki swoim przygodom Miś pomaga wprowadzać dzieci w świat otaczającej przyrody, świat społeczny, uczy współdziałania w grupie, rozwiązywania dziecięcych problemów, rozbudza w dzieciach ciekawość świata. Uczy prawidłowych zachowań i szacunku do otoczenia. Dzięki temu, iż autor obdarzył go cechami człowieka, pokazuje świat ludzkich emocji i uczuć. Przygody Misia Uszatka i grupy jego przyjaciół są pełne humoru, który jest tak bliski dzieciom i który sprawia, że nauka staje się wspaniałą zabawą. Poznając bliżej Misia Uszatka łatwo zauważyć, iż posiada on wiele pozytywnych cech: zawsze mówi prawdę, uczy dzieci takich wartości, jak przyjaźń, wierność, lojalność, życzliwość, empatia, niesienie pomocy innym. Miś zawsze ma dobre maniery, ma w sobie pogodę ducha, optymizm oraz naturalną potrzebę zabawy i radości, która jest ściśle związana z dzieciństwem. Wszystkie przygody Misia Uszatka zawierają jakieś wychowawcze przesłanie, a każdy odcinek kończy się nauką, wnioskiem lub przestrogą.

Nie ma wątpliwości, że Miś Uszatek jest postacią ponadczasową. Wychowało się na nim kilka pokoleń. Także dziś może kształtować gusta i świadomość małych Polaków oraz pomagać w dydaktyce i wychowaniu. Bohater nadal jest idealnym wzorem dla najmłodszych, dlatego każdy z nich powinien go poznać.

W dzisiejszej rzeczywistości, w której media proponują dzieciom bajki pełne agresji, walki, przemocy, w których morał nie istnieje albo budzi nasze wątpliwości, bardzo istotnym w wychowaniu małych dzieci jest wyszukiwanie i promowanie postaci reprezentujących ponadczasowe wartości. To właśnie Miś Uszatek jawi nam się jako prawdziwy przyjaciel przedszkolaków. Dzieciom łatwo jest identyfikować się z Uszatkiem bowiem z jednej strony przypomina on dostępną wszystkim pluszową zabawkę, z drugiej – jest „poważnym” partnerem, kolegą z przedszkola.

Dlaczego wybraliśmy postać Misia Uszatka na patrona naszego przedszkola?

Prawdą jest, że Miś Uszatek to postać bajkowa, lecz jest znany i lubiany przez dzieci. Ten niedźwiadek z oklapniętym uszkiem bawi i wzrusza już trzecie pokolenie polskich dzieci. Książki Misia Uszatka towarzyszą przedszkolakom przez cały rok, a ich bohater niejako uczestniczy w codziennych smutkach i radościach. Miś Uszatek jest postacią z którą dziecko może się identyfikować, bo przecież poprzez świat bajkowych bohaterów uczymy w przedszkolu poznawania świata.

Przygotowania do nadania przedszkolu imienia Misia Uszatka

– Przygotowania rozpoczęliśmy w roku szkolnym 1999/2000 realizując wiodący temat roczny „Przybliżenie dzieciom postaci Misia Uszatka – bohatera wielu utworów Czesława Janczarskiego i dobrego przyjaciela dzieci”.
– Gromadziliśmy utwory o Misiu Uszatku w formie książek, nagrań magnetofonowych, filmów video.
– Książki Cz. Janczarskiego o Misiu Uszatku były inspiracją do rozmów, oceny zachowania bohaterów, prac plastycznych, zabaw tematycznych i inscenizowanych.
– Przy współudziale Rodziców opracowaliśmy logo przedszkola.

Nadanie imienia

– Uchwałą Nr XIX/346/2000 Rady Miejskiej z dnia 23 listopada 2000 roku zostało nadane imię „Misia Uszatka” Przedszkolu Nr 10 przy ul. Rzemieślniczej nr 6 w Koszalinie
– Rada Rodziców ufundowała tablicę pamiątkową z postacią patrona, która została uroczyście odsłonięta z okazji XXX – lecia istnienia przedszkola ( grudzień 2000 r.)