Scenariusz zajęć na 1 Dzień Wiosny 21.03.2013 r.

Scenariusz zajęć na 1 Dzień Wiosny 21.03.2013 r.

Grupa wiekowa – dzieci 5 –letnie

Temat: Zabawy literkami na podstawie wiersza J. Tuwima „Abecadło”.

Cele ogólne:

  • Kształtowanie mięśni narządów mowy,
  • Przygotowanie do nauki czytania

Cele szczegółowe:

Dziecko:

  • Ćwiczy narządy artykulacyjne
  • Rozpoznaje i nazywa litery
  • Dokonuje analizy i syntezy słuchowej
  • Współdziała w zespole
  • łączy papier i karton ze sobą
  • Śpiewa piosnkę

Metody:

Zadaniowa, podająca, praktyczna

Formy pracy:

  • Praca zbiorowa
  • Grupowa
  • Indywidualna

Pomoce:

Kartki z literami, ilustracje liter, zagadka obrazkowa, nagranie CD z piosenką „Maszeruje wiosna” i „Jedzie pociąg z daleka”, karton dla każdego dziecka, klej, wizytówka z imieniem i literką

 

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa wg. M. Rocławskiej „Moja buzia” – nauczycielka recytuje wiersz a dzieci naśladują układ ust i czynności opisane w wierszu:

„Moja buzia”

Moja buzia, chociaż mała

Wszystkie ząbki zmieścić chciała.

I żaliła się nieboga, jak też ona je wychowa.

Gdy nareszcie każdy ząbek,

Znalazł swe miejsce i porządek.

Moja buzia, chociaż mała w wielkie O się układała.

Wreszcie buzia moja mała,

Do liczenia się zabrała.

Bardzo mocno się wykrzywia, parska,

Dmucha, ledwie żywa.

Na początku jest rozgrzewka,

Językowa wprzód wywieszka.

Cały język wyskakuje,

Wszystkim nam się pokazuje.

W dół i w górę, w lewo w prawo,

Pięknie ćwiczy. Brawo! Brawo!

Język wargi oblizuje,

Piękne kółka wykonuje.

Kto spróbuje z miną śmiałą,

zwinąć język w rurkę małą?

Może uda się ta sztuczka,

Trzeba uczyć samouczka.

Już rozgrzewka zakończona,

Ząbki liczyć przyszła pora.

Język ząbki poleruje,

Każdy dotknie i wyczuje.

Język w górze za ząbkami

Może dotknąć twardej ściany.

I dotyka ją radośnie,

Gdy mu ślina piśnie

„noś mnie, noś mnie”.

Gdy przełykam ślinę czuję,

Że mój język nie próżnuje.

Ale wspina się na górę,

Tam gdzie twardą ścianę czuje.

  1. Rozwiązywanie zagadki:

WOREK, IGŁA, OSA, STOPA, NOTES, APARAT /pierwsza głoska – WIOSNA/

Nauczycielka mówi dzieciom, o rozpoczęciu się wiosny, choć pogoda za oknem na nią nie wskazuje. Dlatego dziś ubierają się na zielono i bawiąc się literkami spróbujemy ja przywołać.

  1. Zabawa ruchowa do piosenki „Maszeruje wiosna” – śpiew piosenki razem z ruchem.
  2. Nauczyciel czyta dzieciom wiersz J. Tuwima pt. „Abecadło”

Abecadło z pieca spadło,
O ziemię się hukło,
Rozsypało się po kątach,
Strasznie się potłukło:
I — zgubiło kropeczkę,
H — złamało kładeczkę,
B — zbiło sobie brzuszki,
A — zwichnęło nóżki,
O — jak balon pękło,
aż się P przelękło.
T — daszek zgubiło,
L — do U wskoczyło,
S — się wyprostowało,
R — prawą nogę złamało,
W — stanęło do góry dnem
i udaje, że jest M.

 

  • Co spadło z pieca?
  • Co wysypało się z abecadła?
  • Podawanie nazw wyrazów związanych z wiosną – do literek z wiersza.
  1. Zabawa ruchowa: „Pogubione litery”

W abecadle mieszkają wszystkie litery. Każde dziecko otrzymuje kartonik ze swoim imieniem i literą. Nauczyciel jest abecadłem. Dzieci poruszają się zgodnie z muzyką. Nauczyciel podnosi wybraną literę i nazywa ją, dzieci które mają taką literą pobiegają do abecadła. Kilka razy powtarzamy zabawę.

  1. Oklejanie kartonu swoimi literkami.
  2. Zabawa przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”
  3. Utrwalenie poznanego wiersza J. Tuwima, dokładanie wierszy z kolejnymi literkami.
  4. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę. Komu podobały się zajęcia rysują uśmiechniętą buzię na swoim wagoniku.
  5. Ustawienie pociągu w szatni, by zaprezentować swoją pracę rodzicom.