EDUKACJA GLOBALNA

Sprawozdanie z realizacji Tygodnia Edukacji Globalnej

http://www.cen.edu.pl/Edukacja-globalna,92/Realizacja-projektu-LIDERZY-EDUKACJI-NA-RZECZ-ROZWOJU-w-wojewodztwie-zachodniopomorskim,357.html

 

http://www.cen.edu.pl/Edukacja-globalna,92/Przedszkole-nr-10-w-Koszalinie,165.html

 

Miejsca realizacji TEG: Przedszkole nr 10 im. Misia Uszatka w Koszalinie

Termin realizacji: 2-8.11.2016r.

Liczba dzieci realizujących TEG: 125 dzieci

Lider realizacji TEG: Magdalena Chechlińska

 

Przebieg TEG

W naszym przedszkolu Tydzień Edukacji Globalnej trwał od 2.11.2016 do 8.11.2016r. Pierwszego dnia dzieci odbyły podróż do Afryki dzięki prezentacji multimedialnej ukazującej dzieci, ich codzienne życie, różnice, które były widoczne gołym okiem dla dzieci w Polsce i Afryce oraz podczas spotkania z p.Struś, wolontariuszem pracującym w Afryce. Tematem tego dnia było „Zwiedzanie Afryki- Pomóc ale jak?” Dzieci pracowały z mapą, poznawały nowe flagi, stworzyły nawet własną grę planszową pt. „Gramy i pomagamy”. Drugi dzień w naszej placówce przebiegał pod hasłem „Dbamy o środowisko”. Dzieci wykonywały najróżniejsze prace plastyczne ukazujące: zmiany klimatu, bezpieczeństwo żywności i rolnictwo. Z wykonanych prac powstała piękna wystawa, a z niej Jury wyłoniło cztery prace, które będą reprezentowały Przedszkole poza jego murami. Tego dnia dzieci spędzały czas rozwijając się również matematycznie podczas gry planszowej: Nasz świat, nasze kraje. Trzeciego dnia w naszych grupach zrobiło się prawdziwie gorąco, całkiem jak w Afryce, a to wszystko za sprawą nauki tańca afrykańskiego. Tego dnia tematem było „Zrozumienie świata poza granicami naszego kraju”. Dzieci uczestniczyły w zajęciach w małych grupach grając w gry takie jak: Gra o wodę, gra o zasoby. Towarzyszyła temu prezentacja multimedialna wraz z filmami, które przedstawiały ciężką sytuację życia codziennego w innych krajach. Dzień czwarty był owiany tematyką praw człowieka oraz tolerancji. Dzieci wykonywały prace na temat „Moje prawa dziecka” i spotkały się z dziadkiem kolegi z grupy IV, który ukazał nam znaczące różnice pomiędzy naszym życiem w Polsce a życiem w Afryce. Starszaki z grupy V zaprosiły do zabawy maluszki- kotki, z którymi bawiły się przy piosence „Wszystkie dzieci nasze są” Majki Jeżowskiej. Natomiast piątego dnia, kończąc i podsumowując Tydzień edukacji globalnej dzieci miały możliwość sprawdzić swoją wiedzę uzyskaną na zajęciach i obcować z komputerem. Korzystając ze strony Fundacji Edukacji Międzykulturowej mogliśmy zagrać w gry edukacyjne takie jak: domino, puzzle czy memory, w których wykorzystać można było swoje umiejętności komputerowe i nabytą wiedzę odnośnie innych kultur.

Tydzień Edukacji Globalnej był kolorowy, różnorodny, a zajęcia poruszały bardzo ważne tematy. Dzieci zaskakiwały swoją wiedzą, mądrymi wypowiedziami i ciekawymi pomysłami.

W całym Tygodniu Edukacji Globalnej w salach towarzyszyły dzieciom mapy świata, flagi oraz zdjęcia i ilustracje ukazujące charakterystyczne miejsca i sytuacje w odległych od nas krajach, tak różniących się od naszego.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków MSZ i Polskiej Pomocy.

 20161024_075752_1024x768 20161024_091139_1024x768 20161024_091216_576x768 20161024_091634_576x768

20161024_103148_1024x768 20161027_150745_1024x768